| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Power Source | Battery |
| Objective Lens Diameter | none |
| MPN | 91837 |
| Item Length | 2.5 in |
| Reticle Type | red dot |
| Battery Life | 15 Hours |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 1.5 in |
| Features | Red Laser |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 1.5 in |
| Tube Diameter | 1 in |
| Compatible Battery Sizes | AG13 |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | none |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | Magazine tube mount and red laser sight. |
| Reticle Color | Red |
| Mounting | Picatinny |
| Brand | Trinity |
| Type | Laser Sight |
| Model | 19 Gen5 |
| For Gun Type | Handgun |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Mounting Location | Rail |
| Item Weight | 5 oz |
Check the listing for details. Trinity Compact Red Pistol Laser Sight For Ruger Security 9 picatinny rail style. Color: Black, Condition: New. Listed at 29.95 USD. Contact Us TRINITY SUPPLY INC Business Hours: Monday - Friday: 9am to 5pm Pacific Time Home About Us Feedback Contact Us Add to favorites TACTICAL PICATINNY STYLE RED DOT LASER FOR HANDGUNS. Store Home Our Feedback Ask a Question Product Description NOTE: PICATINNY RAIL REQUIRED IN YOUR HANDGUN TO CONNECT THE LASER. For faster target acquisition mount the red dot sight attachment and acquire targets with ease. Designed to mount onto handguns, the laser is built to match your weapon, with a hard anodized aluminum construction. Improve your shot and a sure life saver for home defense. Our Red laser features:Weaver Mount will easily clamp onto Handguns that have a Weaver Style Accessory Rail Under the Barrel.Fully adjustable for Windage and ElevationOn/Off Rear Cap Switch is easily turned On or Off with your trigger fingerAll Aluminum Construction635-655nm Red Laser Beam