| Restocking Fee | 20% |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Number of Items in Set | 2 |
| Compatible Brand | Broan |
| Installation | Over-the-Range (OTR) |
| Custom Bundle | No |
| Color | Silver/Black |
| Compatible Model | BPS1FA30 ,QS1, WS1, 99010299 |
| MPN | AFF198-CMB2 |
| Set Includes | Carbon Filter |
| Material | Aluminum Mesh Charcoal Carbon |
| Item Depth | 3/8" |
| Suitable For | Range Hood |
| Brand | Air Filter Factory |
| Type | Filter |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 11-3/4" |
| Model | BPS1FA30 ,QS1,WS1, 99010299 |
| Features | Aluminum Mesh Grease Charcoal Carbon Filter |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 2 |
| Item Width | 14-11/32" |
Check the listing for details. Compatible With BPS1FA30 ,QS1, & WS1, 99010299 30 Inch Hood 2 In 1 Filter Set. Color: Silver/Black, Condition: New. Listed at 20.98 USD. Air Filter Factory Brand 2 In 1 Filter Set Compatible with Broan BPS1FA30 ,QS1, & WS1, 99010299 30 Inch Range Hood Aluminum Mesh Grease Charcoal Carbon Combo Filters This Filter Measures: 11-3/4" X 14-11/32" X 3/8" 2 FiltersNew And Improved Exclusive 2 Filters In 1 DesignNo Clips Needed, Aluminum Grease Filter Facing Down Towards Range And Charcoal Carbon Facing Up Towards FanGrease Filtration And Odor Removal In The Same FrameReplace Filter Every 6-8 MonthsProudly Made in the USA This Filter Fits Many, many range hoods Please measure correctly. Provided you live in the continental United States, expect you order to arrive at your door in 4 to 7 business days. Rush orders available. For stock filters, there is a 20% return restock fee less shipping. (NON-OEM) *This is not a OEM product and is not covered under any manufacturer's warranty. The brand name and logos are the registered trademarks of their respective owners. Any use of the brand name or model designation for this product is made solely for purposes of demonstrating compatibility.