| Color | 2 Tier |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Antique | No |
| Wood Tone | Dark Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Item Length | 27.5 in |
| Additional Parts Required | No |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Clean with Dampen Cloth |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 13.75 in |
| Frame Material | Hickory |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | Shelves, With Storage |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Bathroom, Bedroom, Dining Room, Entryway, Home Office/Study, Living Room |
| Finish | Prefinished |
| Item Width | 11.75 in |
| Handmade | Yes |
| Upholstery Fabric | Solid Hickory |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Set Includes | Shoe Bench |
| Brand | CONSDAN |
| Type | Bench |
| Seating Capacity | 1-3 |
| Assembly Required | Yes |
| Theme | Nature, Modern |
| Item Weight | 22 lb |
Check the listing for details. CONSDAN Wood Shoe Bench Rack, USA Grown Hickory, Entryway Bench. Color: 2 Tier, Condition: New. Listed at 69.99 USD. Versatility: Elegant solid wood design seamlessly blends into any room, serving as an entryway bench, kitchen seat, or a cozy nook addition. Ample Storage: USA grown hickory hardwood shoe bench with a spacious top and bottom shelf, ideal for quick shoe organization and access.