| Color | Green |
|---|---|
| Features | Cushion Included |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Department | Adults |
| Item Width | 30.75 in |
| Pattern | Solid |
| Frame Material | Velvet |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Length | 33.5 in |
| Item Height | 33.75 in |
| Number of Items in Set | 1 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Firmness | Semi-Firm |
| UPC | 194884012843 |
| Model | Sonny |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Item Weight | 50.16 lb |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | GDFStudio |
| Style | Contemporary |
| Set Includes | Chair, Cushion |
| Room | Living Room |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Type | Club Chair |
Check the listing for details. Contemporary Velvet Slope Armed Club Chair. Color: Green, Condition: New. Listed at 284.36 USD. Featuring soft velvet upholstery and classy tonal piping, our charming club chair combines style and function to create an exquisite masterpiece for any interior space. With a minimalistic yet refined structure, this chair brings out a simplistic style that emphasizes comfort and functionality.