| Beverage Type | Hot or Cold |
|---|---|
| Brand | Contigo |
| Capacity | 470ml |
| Care Instructions | Hand wash only |
| Closure Type | Snap closure |
| Color | Light Pink |
| Country of Origin | China |
| Department | Adults |
| Height | 19.7cm |
| Keeps cool for | 12 hrs |
| Keeps you warm for | 5 hours |
| Manufacturer Part Number | 2137559 |
| Material | Stainless Steel |
| Pattern | Plain |
| Personalize | No |
| Product Type | Thermal Mug |
| Special Features | Suitable for hot drinks, Leakproof |
| Theme | Bottle |
| Type | Thermal Mug |
| Width | 9cm |
| Colour | Light Pink |
Check the listing for details. Contigo West Loop AUTOSEAL Insulated Mug 470ml - Light Pink - Leakproof. Color: Light Pink, Width: 9cm, Condition: New, Made in China. Listed at 46.13 USD. Capacity: 470ml. Designed specifically for the needs of travelers, commuters, and explorers, this mug is the ideal solution for staying hydrated and caffeinated on the go. With a simple press of a button, you can easily sip your favorite beverage and the lid will automatically seal, preventing any spills.