| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Reading, Relaxing, Sleeping |
| Included Components | Kids Chairs |
| Subject Character | Dinosaur |
| Size | Medium |
| Age Range Description | Toddler |
| Firmness | Medium |
| Item Length | Toddler Chair and Couch |
| Personalize | No |
| Department | Kids |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Seat Depth | 11 inches |
| Item Height | 20 in |
| Seat Height | 17 in |
| Style | Modern |
| Features | Convertible, Foldable, Removable Cover |
| Item Type Name | Toddler Chair And Couch |
| Unit Quantity | 1.0 count |
| Item Width | Toddler Chair and Couch |
| Upholstery Fabric | Foam |
| Cushion Style | Single-piece |
| Item Dimensions D X W X H | 17.7"d X 22.8"w X 17.32"h |
| Pattern | Solid/Plain |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Color | Dark Blue |
| Material | Foam |
| Backrest Height | 20 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Toddler Chair and Couch |
| Seating Capacity | 1 |
| Leg Style | Wheels |
| Assembly Required | No |
| Back Style | Cushion Back |
| Style Name | Modern |
| Theme | Dinosaur |
| Arm Style | Armless |
| Item Weight | 4.7 pounds |
Check the listing for details. Convertible Plush Toddler Couch with Dinosaur Theme - Ideal for Relaxing & Play. Color: Dark Blue, Condition: New. Listed at 83.99 USD. 2-in-1 toddler chair: A versatile folding sofa bed for children serves as both a sitting chair and a reclining chair, ensuring double the fun and comfort. Allow 24-48 hours for the couch to fully expand.