| Colour | Blue |
|---|---|
| Sleeper Size | Single |
| Distance from Floor to Bottom | 4.3 in |
| Fill Material | Foam |
| Firmness | Extra Soft |
| MPN | L-Shaped Sofa |
| Year Manufactured | 2024 |
| Item Length | 79.5 in |
| Additional Parts Required | No |
| Frame Color | Blue/Beige |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Clean with Upholstery Shampoo |
| Seat Depth | 24.5 in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Height | 33.85 in |
| Number of Items in Suite | More Than Four-Piece |
| Seat Height | 17.3 in |
| Style | Contemporary/Modern |
| Frame Material | Metal, Wood |
| Features | Convertible, With Cushions, Zip on Cushions |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Item Width | 55 in |
| Upholstery Fabric | Corduroy Upholstered |
| Armrest Height | 29.5 in |
| Pattern | Floral |
| Color | Blue |
| Backrest Height | 16.7 in |
| Brand | MAGIC UNION |
| Seating Capacity | 4 |
| Type | Sofa |
| Assembly Required | Yes |
| Back Style | High Back |
| Model | 3 Seats Sofas |
| Packaging | Box |
| Theme | Luxury |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Arm Style | Pad Arm |
| Item Weight | 120.15 lbs |
| Product Line | Small Space Couches |
Check the listing for details. Convertible Sectional Couches W/Storage Chaise, USB Ports, Side Pockets. Color: Blue, Condition: New. Listed at 319.99 USD. Made of high-density sponge, covered with breathable soft corduroy fabric,the sectional couch will provide you comfortable and soft cloud touch experience. Featured extra storage space within the ottoman and convenient side pockets.