| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Velvet+Foam+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Dimensions | Sofa: 77.20''L * 31.90''W * 36.30''H, Sofa Bed: 70.90''L * 63.40''W * 22.50''H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 36.30 in/ 22.50 in |
| Item Length | 77.20 in/ 70.90 in |
| Item Width | 31.90 in/ 63.40 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Convertible |
| Theme | Modern |
| Frame Material | Manufactural Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults, Teens, Kids, Baby |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 155.60 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sofa Bed Velvet 2-in-1 Folding Loveseat Couch with Recliner Feature. Color: Beige, Condition: New. Listed at 639.99 USD. Two-in-One Convertible DesignThis multifunctional sofa can be easily and quickly converted into a loveseat or a guest bed, achieving multiple uses in one piece. It features breathable velvet fabric paired with high-resilience foam, combining comfort with excellent support.