| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Wood+Corduroy+Foam |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 32.30 in |
| Item Length | 26.40 in |
| Item Width | 30.00 in |
| Type | Accent Chair |
| Set Includes | Chair |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Features | Upholstered |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 34.00 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Number of Items in Set | 1 |
| Theme | Modern |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Corduroy Accent Chairs Modern Lounge Armchair w/ Solid Wood Legs for Living Room. Color: Beige, Condition: New. Listed at 155.99 USD. Linen fabric sofa shairs for bedroom and living room. Tufted club chair and accent chair with upholstered buttons. 1 x Accent Chair. Mid century modern with studded reading chair blue.