| Actual Color | Washed Indigo |
|---|---|
| Color | Brown Bag |
| Ergonomic Comfort | Designed with a spacious seating area and comfortable backrest fo |
| Item Length | 10 in |
| Effortless Assembly | Setting up this rolling office chair is a breeze with a user-frie |
| Weight | 11.24 lbs |
| Non-Marring Leg Tips | Prevents slipping when in use and protects all floor surfaces. |
| Brand | Unbranded |
| Type | Accent Chair |
| Space-Saving Design | Folding design ensures these chairs do not take up much space whe |
| Portable Convenience | Lightweight and compact,these chairs are easy to carry and transp |
| High Load-Bearing Capacity | With a BIFMA-certified gas lift that supports up to 350 lbs,the G |
| Item Height | 10 in |
| Breathable PU Leather Back | Stay cool with the breathable backrest that promotes airflow and |
| Weight Limit | 225lbs |
| Weight capacity | 300 lbs |
| Chair Care | Spot clean only. Air dry. Do not bleach |
| Overall dimensions | 31in W * 27.95" D * 28.74" H |
| Event Ready | Ideal for various occasions such as conferences,parties,and comme |
| Durable Construction | Built to be stable and durable,ensuring long-term use. |
| Item Width | 10 in |
| Space-Saving Armless Design | Perfect for smaller offices,the armless design gives you flexibil |
Check the listing for details. Corduroy Saucer Chair for Kids and Teens with Gold Legs, Washed Indigo. Color: Brown Bag, Condition: New. Listed at 49.40 USD. The Corduroy Saucer Chair for Kids and Teens with Gold Legs in Washed Indigo is a stylish and comfortable lounge chair designed for modern bedrooms, dorm rooms, and small living spaces. Featuring a soft corduroy seat, this saucer chair provides cozy seating for relaxing, reading, gaming, studying, or watching TV.