| Color | Gray |
|---|---|
| Fill Material | High Density Sponge |
| Firmness | Soft |
| Year Manufactured | 2025 |
| MPN | A202601131056 |
| Item Length | 47.24 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Avoid Harsh Chemicals, Clean with Upholstery Shampoo |
| Seat Depth | 29.53 in |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 31.1 in |
| Seat Height | 15.35 in |
| Style | Contemporary/Modern |
| Frame Material | Metal, Plywood |
| Features | Drop Arm, Soft, Easy-Cleaning, With Side Pockets, Solid Wood Frame, Metal Legs And Armrests |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Item Width | 29.53 in |
| Upholstery Fabric | Corduroy |
| Backrest Height | 16.93 in |
| Brand | Aigofurniture |
| Seating Capacity | 2 |
| Type | Sofa |
| Assembly Required | Yes |
| Back Style | Rectangular |
| Packaging | Box |
| Theme | Space, Armchair, Relaxing |
| Arm Style | rectangular |
| Item Weight | 37.48 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Corduroy Small Couch Loveseat Double Sofa With Side Pockets For Apartment. Color: Gray, Condition: New, Made in China. Listed at 169.99 USD. Corduroy fabric is comfortable and not prone to pilling or fading. High density sponge lays a soft foundation, while high rebound springs enhance dynamic support.This double sofa is made of soft high-density sponge and designed with ergonomic curves to precisely fit the curves of the waist and back, releasing the pressure of prolonged sitting.