| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Water Resistant |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| MPN | Does not apply |
| Department | Adults |
| Seating Capacity | 1 |
| Item Width | 30.50 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Length | 29.75 in |
| Item Height | 53.00 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Material | Iron |
| Model | Cortina |
| Character | N/A |
| Maximum Weight Capacity | 400 lb |
| Seat Height | 15.50 in |
| Item Weight | 19.84 lb |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | GDFStudio |
| Style | Transitional |
| Set Includes | Chair |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Type | Basket Chair |
Check the listing for details. Cortina Outdoor Wicker Basket Chair with Cushion. Condition: New. Listed at 204.35 USD. Add a statement piece to your outdoor space that can also act as your new favorite place to relax. Featuring a gorgeous basket shape and intricate grid design, our outdoor chair not only gives your patio a modern look but also offers incredible comfort. This is constructed with beautifully wrapped wicker with a sturdy metal frame, allowing you hours of relaxation whenever you need it. Finished with plush water-resistant cushions, this piece is a truly extraordinary addition to your summer lounging. BASKET SHAPE: Featuring an elegant basket shape, this basket chair encapsulates you in its cozy structure, giving you maximum comfort to lounge about. Finished with a gridded design, this chair gives your space an eye-catching modern look. POLYETHYLENE RATTAN: Featuring a long-lasting woven finish, this style is not only incredibly durable but also provides a versatile appearance. The handcrafted details of this material allow this piece to blend seamlessly with your outdoor decor. WEATHER RESISTANT: This basket chair is designed and tested to resist mild weather conditions. We always advise covering, storing, or providing other protection to our furniture in the event of heavy or repeated exposure to the elements, including water and UV rays. DIMENSIONS: Choose an accessory that is the perfect size for you and your furniture. This chair is 26.75" W x 30.50" D x 53.00" H. You will love how much your space can transform with the simple addition of this charming basket chair. ASSEMBLY REQUIRED: Some assembly is required for this basket chair. All of the instructions and tools needed for assembly are included. Includes: One (1) Basket Chair Material: Faux Rattan Frame Material: Iron Cushion Material: Water Resistant Fabric Multiple Color Options Assembly Required Dimensions: 30.50 inches deep x 29.75 inches wide x 53.00 inches high Seat Dimensions: 20.00 inches deep x 24.25 inches wide x 15.50 inches high Weight Capacity: 400 lbs