| Brand | Costway |
|---|---|
| Item Height | 16 in |
| Item Length | 16 in |
| Item Width | 16 in |
| Type | Storage Ottoman |
| Features | Folding, Storage Compartment |
| Color | Red Brown |
| Material | PU leather, Wood frame, Sponge |
| Style | Modern |
| Department | Adults |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Status | Assembly Required |
| MPN | HEBAY908BNA8910 |
| Firmness | Soft |
| Personalized | No |
| Original/Reproduction | Original |
| Size | 16"×16"×16"(L×W×H) |
| Mount Type | Free Standing |
| Set Includes | 1×storage ottoman |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 330 Lbs |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Footstools |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| UPC | 6933315529338 |
Check the listing for details. Costway 16" Cube Ottoman Pouffe Box Lounge Seat Footstools W/ Hinge Top Red. Color: Red Brown, Condition: New. Listed at 49.99 USD. Color: Red Brown Material: PU leather, wood frame and sponge Weight capacity:330Lbs Size of Cube:16”×16”×16”(L×W×H) Package include: 1×storage ottoman .