| Type | Patio Lounge Chair |
|---|---|
| Material | Steel, PE Wicker Rattan, Fabric, Foam |
| Brand | Costway |
| Color | Black, Off white |
| Set Includes | 1 Patio Lounge Chair, 1 Pillow, 1 cushion, 1 User’s Manual |
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Depth | 47 in |
| Seat Height | 14 in |
| MPN | 2EBAY67780A921 |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Style | Modern |
| Features | 6-Gear Adjustable Backrest, All-Weather Wicker Furniture |
| Department | Adults |
| Personalized | No |
| Item Weight | 64lbs |
| Size | 79" x 29" x 40" /37" /32" /27" /21" /12" (D x W x H) |
| Weight Capacity | 400lbs |
| Weight | 64lbs |
| Product | Lounge Chair |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Room | Patio |
| UPC | 6499852599512 |
Check the listing for details. Costway 2PCS PE Rattan Chaise Lounge Chair Recliner Adjustable Pillow Black. Color: Black, Off white, Condition: New. Listed at 315.99 USD. And our adjustable patio wicker lounge chair will be your best choice. An extra lumbar pillow and soft-padded cushion to make you sit or lie with ease. So you can adjust the reclining backrest to a comfortable position for better relaxation.