| Type | Sofa Set |
|---|---|
| Material | Acacia Wood, Polyester Fabric, Sponge |
| Brand | Patiojoy |
| Color | Natural/Gray |
| Set Includes | Lounge x 1, Loveseat x 1, Table x 1, Seat Cushion x 3, Back Cushion x 3, Instruction x 1 |
| Number of Items in Set | Nine-Piece |
| Cushions Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Table Height | 16 in |
| Chair Height | 25 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Chair Depth | 26 in |
| Chair Width | 52 in |
| MPN | HEBAY869+-SPA13044 |
| Seating Capacity | Up to 4 |
| Style | Modern |
| Features | Solid and hard wood frame, With cushions |
| Department | Adults |
| Personalized | No |
| Item Weight | 91.5 lbs |
| Mount Type | Free Standing |
| Weight | 91.5 lbs |
| Product | Sofa Set |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Table Length | 40 in |
| Table Width | 24 in |
Check the listing for details. Costway 3PC Patio Acacia Wood Sofa Set Thick Cushion Stable W/Nylon Rope Armrest. Color: Natural/Gray, Condition: New. Listed at 389.99 USD. Material: acacia wood, polyester fabric, sponge Dimension of Loveseat: 52" x 26" x 25"(L x W x H) Dimension of Lounge: 52" x 26" x 25" (L x W x H) Dimension of Table: 40" x 24" x 16"(L x W x H) Height of Seat: 12" Weight of the Set: 91.