| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Set Includes | 4 x Chairs |
| Features | Ultra-Comfortable Seat |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Personalized | No |
| Original/Reproduction | Original |
| Number of Items in Set | Four-Piece |
| Size | 22" x 20.5" x 34.5" (L x W x H) |
| Mount Type | Free Standing |
| Weight Capacity | 400 lbs |
| Weight | Net Weight of Each Chair: 10 lbs |
| Firmness | Firm |
| Product | Patio Chairs |
| Room | Patio |
| MPN | HW69382 |
| Item Length | Does not apply |
| Department | Adults |
| Item Height | Does not apply |
| Item Width | Does not apply |
| Color | Brown |
| Brand | Costway |
| Seating Capacity | 1 |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Style | Modern |
| Material | Polyester |
| Type | Garden |
| Item Weight | 10 lb |
Check the listing for details. Costway 4PCS Patio Wicker Rattan Dining Chairs Cushioned Seats Armrest Garden. Color: Brown, Condition: New. Listed at 179.99 USD. Color of Rattan: Mixed Brown Color of Cushion: Off White Material: Steel + PE Rattan + Polyester Fabric + Sponge Overall Dimension of Each Chair: 22" x 20.5" x 34.5" (L x W x H) Overall Dimension of Each Cushion: 20" x 18" x 2"(L x W x H) Seat Height: 18" Net Weight of Each Chair: 10 lbs Weight Capacity of Each Chair: 400 lbs Package Includes: 4 x Chairs 4 x Cushions 1 x Instruction ▌ PRODUCT DETAILS: Description:This patio rattan chair set will be an awesome solution for outdoor relaxation. The heavy-duty and rustproof steel frame wrapped with premium PE rattan ensures long-lasting service life and enables each chair to load 400 lbs. In addition to the high durability and stability, the four rattan chairs will also offer you comfortable sitting experience with the ergonomic armrests and backrests. And the soft and elastic cushions can make you more relaxed without fatigue or stress. The chair set is in a suitable seat height, which is available for most kinds of patio tables. And you can use the chairs in multiple occasions like backyard, poolside and so on. If you want to have a good relax outdoors, this patio rattan chair set will be a great choice. Note: To prolong the service life of the patio chairs, please avoid long-term exposure in extreme weathers. Features:Ergonomic armrests and backrest for cozy sitting experience Soft and high-density cushion adds more comfort Fixing straps firmly keep the cushion in place Sturdy steel structure for high stability and weight capacity Well-coated surface prevents the steel pipes against rust Anti-slip footpads protect the ground from scratches Weather resistant rattan and cushion cover for long-time use Zippered design makes the cushion cover easy to maintain Suitable for deck, poolside and backyard, etc. Easy to assemble with the elaborate instruction and complete hardware Specifications:Color of Rattan: Mixed Brown Color of Cushion: Off White Material: Steel + PE Rattan + Polyester Fabric + Sponge Overall Dimension of Each Chair: 22" x 20.5" x 34.5" (L x W x H) Overall Dimension of Each Cushion: 20" x 18" x 2"(L x W x H) Seat Height: 18" Net Weight of Each Chair: 10 lbs Weight Capacity of Each Chair: 400 lbs Package Includes: 4 x Chairs 4 x Cushions 1 x Instruction ▌ Contact & Returns: If you have questions about purchases from us contact us through eBay's Message Center. Items should be returned in their original product packaging and all accessories in the original shipment must be included if you would return the item. ▌ Shippment: • Free Standard Shipping on all items.• All orders are shipped out via UPS, FedEx, USPS or LTL.• Transit time is 2-7 business days varying on customer’s location to fulfillment center.• Tracking numbers will be automatically updated once order is shipped.• We only ship to the Lower 48 States, no current shipping to Hawaii, Alaska, Puerto Rico, nor Guam.• We do not ship to FPO, APO or PO Boxes.