| Brand | Costway |
|---|---|
| Style | Vintage |
| MPN | CEBAY434BN-1A3585 |
| Color | Brown |
| Features | Flexible Height Adjustment, Soft & Comfortable |
| Material | Leathaire Fabric, Sponge, Metal |
| Size | 23.5" x 22" x 30"-35" (L x W x H) |
| Type | Home Office Chair |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Wheels | 5 |
| Set Includes | 1 x Home Office Chair, 1 x Instruction |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Weight | 16.5 lbs |
| Seat Depth | 18 in |
| Assembly Required | Yes |
| Firmness | Medium Soft |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Cushions Included | Yes |
| Department | Adults |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Home Office/Study |
| UPC | 6473511484104 |
Check the listing for details. Costway Adjustable Swivel Leisure Desk Chair PU Leathaire Home Office Arm Chair. Color: Brown, Condition: New. Listed at 114.99 USD. Color: Brown Material: Leathaire Fabric, Sponge, Metal Overall Dimension: 23.5" x 22" x 30"-35" (L x W x H) Wheel Diameter: 2” Inner Backrest Height: 15" Outer Backrest Height: 17" Seat Height: 17.