| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Black |
| Features | Correct Your Sitting Posture, Flexible Rocking Base, Solid Wood S |
| Firmness | Medium |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Birch, Poplar Wood, Fabric, Sponge |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Chair |
| Room | Any Room |
| Set Includes | 1x Kneeling Chair, 1x User’s Manual |
| Size | 28" x 20" x 22" (L x W x H) |
| Type | Kneeling Chair |
| Weight | 13lbs |
| Weight Capacity | 300lbs |
| MPN | SP37687BK |
| Style | Kneeling Chair/Stool |
| Brand | Costway |
| Model | Ergonomic |
Check the listing for details. Costway Ergonomic Kneeling Chair Rocking Office Desk Stool Upright Posture Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 79.98 USD. Color: Black Materials: Birch, Poplar Wood, Fabric, Sponge Product Dimensions: 28" x 20" x 22" (L x W x H) Net Weight: 13lbs Maximum Weight: 330lbs Package includes: 1x Kneeling Chair 1x User’s Manual ▌ PRODUCT DETAILS: Description:Are you still struggling with the pain resulting from your poor sitting posture? Get this kneeling chair to guide you to keep a correct and comfortable sitting posture. Your body will be in a natural and upright position, so as to release your pain of sitting for a long time. Besides, the curve base design of this rocking chair makes it shake like a tumbler, keeping your balance in motion. Made of premium solid wood, this ergonomic chair ensures long-term use and high load capacity of 330 lbs. The places to sit and put knees are covered by elastic sponge cushion, which allows you to have a better using experience. No matter what sitting activities you are doing, you can use this practical seat! Features:Help to rectify sitting posture and relieve back pain Curved base design for rocking back and forth Solid wood structure loads up to 330lbs 4 middle cross bars enhance firmness and stability Elastic cushion& skin-friendly fabric offer cozy sitting place Widely used in various occasions, like home, office, etc Easy assembly needs less time and energy Specifications:Color: Black Materials: Birch, Poplar Wood, Fabric, Sponge Product Dimensions: 28" x 20" x 22" (L x W x H) Net Weight: 13lbs Maximum Weight: 330lbs Package includes: 1x Kneeling Chair 1x User’s Manual ▌ Contact & Returns: If you have questions about purchases from us contact us through eBay's Message Center. Items should be returned in their original product packaging and all accessories in the original shipment must be included if you would return the item. ▌ Shippment: • Free Standard Shipping on all items.• All orders are shipped out via UPS, FedEx, USPS or LTL.• Transit time is 2-7 business days varying on customer’s location to fulfillment center.• Tracking numbers will be automatically updated once order is shipped.• We only ship to the Lower 48 States, no current shipping to Hawaii, Alaska, Puerto Rico, nor Guam.• We do not ship to FPO, APO or PO Boxes.