| Type | Folding Beach Lounge Chair |
|---|---|
| Brand | Costway |
| Color | Black |
| Item Height | 15.5 in |
| Item Length | 74 in |
| Item Width | 22.4 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 13 lbs |
| MPN | OEBAY718BK-SAA22109 |
| Style | Modern |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| Department | Adults |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Material | Steel, Fabric |
| Features | Delta lock system, Ergonomic pillow, Anti-slip mat |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Original/Reproduction | Original |
| Personalized | No |
| Set Includes | 1 Lounge Chair, 1 Instruction |
| Size | 74" x 22.4" x 15.5" (L x W x H) |
| Mount Type | Free Standing |
| Weight Capacity | 265 lbs |
| Weight | 13 lbs |
| Product | Lounge Chair |
| Room | Patio |
Check the listing for details. Costway Folding Beach Lounge Chair 4-Level Backrest Heightening Design Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 67.99 USD. Color: Black Material: Steel+ Fabric Dimension of Unfolding: 74" x 22.4" x 15.