| Type | Folding Lounge Chair |
|---|---|
| Brand | Costway |
| Color | Gray |
| Item Height | 16-34 in |
| Item Length | 66-74 in |
| Item Width | 23.5 in |
| Set Includes | 1 x Folding Lounge Chair, 1 x Instruction |
| Material | Fabric, Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Features | Adjustable Backrest & Footrest, Foldable & Portable Design |
| Department | Adults |
| Style | Modern |
| Item Weight | 14 lbs |
| MPN | OEBAY718GR-SAA22111 |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Personalized | No |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Original/Reproduction | Original |
| Size | 66"-74" x 23.5" x 16"-34" (L x W x H) |
| Mount Type | Free Standing |
| Weight Capacity | 265 lbs |
| Weight | 14 lbs |
| Firmness | Medium Firm |
| Product | Folding Lounge Chair |
| Room | Patio |
Check the listing for details. Costway Folding Beach Lounge Chair 4-Level Backrest Heightening Design Grey. Color: Gray, Condition: New. Listed at 79.99 USD. Color: Gray Materials: Fabric, Metal Product Dimension: 66"-74" x 23.5" x 16"-34" (L x W x H) Folding Dimension: 23.5" x 29" x 5" (L x W x Thickness) Dimension of Side Pocket: 11.5" x 6" (L x W) Dimension of Headrest: 12.