| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Costway |
| MPN | CEBAY350BLA3518 |
| Style | Modern |
| Color | Blue |
| Features | Flexible Leisure Chair, Stable Rolling, Versatile Guest Chair, Co |
| Material | Linen, Metal, Sponge, Nylon |
| Size | 21" x 22.5" x 29.5"-32.5" (L x W x H) |
| Type | Linen Leisure Chair |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Wheels | 5 |
| Set Includes | 1 x Linen Leisure Chair, 1 x User Guide |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Weight | 15.5 lbs |
| Seat Depth | 17 in |
| Assembly Required | Yes |
| Firmness | Medium Soft |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Leisure Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Department | Adults |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Home Office/Study |
Check the listing for details. Costway Mid Back Armless Office Chair Adjustable Swivel Linen Task Chair Blue. Color: Blue, Condition: New. Listed at 64.99 USD. Color: Blue Material: Linen, Metal, Sponge, Nylon Overall Dimension: 21" x 22.5"x 29.5"-32.5" (L x W x H) Max Weight Capacity: 330 lbs Net Weight: 15.5 lbs Package Includes: 1 x Linen Leisure Chair 1 x User Guide ▌ PRODUCT DETAILS: Description:Only with simple assembly, you will get a rustic and comfortable leisure chair! Featuring a reliable metal frame, the 21" x 22.5" x 29.5"-32.5" office chair presents great load capacity of 330 lbs. With five nylon casters, the movement becomes effortless. Also, it provides perfect comfort thanks to premium linen fabric and sponges. What’s more, its overall height is adjustable (29.5"-32.5") and the seat is 360° swivel. And the ergonomic medium backrest closely fits your back to better relieve fatigue. No matter what purpose it is used for, the accent chair will meet your needs. Features:Nylon casters avoid scratches on the floor and ensures low noises Soft cushion filled with sponges highly improves comfort Breathable linen fabric for perfect breathability and tear resistance Ergonomic medium backrest for adequate support for all-day work 360° rotatable design to communicate with your friends in different directions Customized height from 29.5" to 32.5" suitable for different people Blend well in home, office, meeting room, library and more Comes with a detailed instruction for simple assembly Specifications:Color: Blue Material: Linen, Metal, Sponge, Nylon Overall Dimension: 21" x 22.5"x 29.5"-32.5" (L x W x H) Max Weight Capacity: 330 lbs Net Weight: 15.5 lbs Package Includes: 1 x Linen Leisure Chair 1 x User Guide ▌ Contact & Returns: If you have questions about purchases from us contact us through eBay's Message Center. Items should be returned in their original product packaging and all accessories in the original shipment must be included if you would return the item. ▌ Shippment: • Free Standard Shipping on all items.• All orders are shipped out via UPS, FedEx, USPS or LTL.• Transit time is 2-7 business days varying on customer’s location to fulfillment center.• Tracking numbers will be automatically updated once order is shipped.• We only ship to the Lower 48 States, no current shipping to Hawaii, Alaska, Puerto Rico, nor Guam.• We do not ship to FPO, APO or PO Boxes.