| Brand | Costway |
|---|---|
| Style | Modern |
| MPN | HEBAY853A15489 |
| Color | Black |
| Features | Ergonomic Backrest & Lumbar Support, Breathable Mesh |
| Material | PP,Nylon,Mesh,Sponge |
| Size | 24" x 24" x (34-39)" (Lx W x H) |
| Type | Mesh Office Chair |
| Number of Wheels | 5 |
| Set Includes | 1 x Mesh Office Chair, 1 x User Manual |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Weight | 20 lbs |
| Seat Depth | 19 in |
| Assembly Required | Yes |
| Firmness | Medium |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Chair Depth | 24 in |
| Chair Height | 34 in |
| Chair Width | 24 in |
| Department | Adults |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Home Office/Study |
| UPC | 6499854083736 |
Check the listing for details. Costway Mid-Back Mesh Chair Height Adjustable Executive Chair w/ Lumbar Support. Color: Black, Condition: New. Listed at 92.99 USD. Color: Black Material: PP, Nylon, Mesh, Sponge Overall Dimension: 24" x 24" x (34-39)" (Lx W x H) Adjustable Seat height: 16.