| Brand | Costway |
|---|---|
| Style | Modern |
| MPN | CEBAY210DKA3421 |
| Color | Black |
| Features | Reclining Backrest & Adjustable Seat Height, Rotatable Headrest |
| Material | Nylon, Mesh, Sponge, PP |
| Size | 27.5” x 27.5” x 45”-49” (L x W x H) |
| Type | Mesh Office Chair |
| Mount Type | Free Standing |
| Number of Wheels | 5 |
| Set Includes | 1 x Mesh Office Chair, 1 x User Guide |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Weight | 42 lbs |
| Seat Depth | 21 in |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items in Set | One-Piece |
| Product | Chair |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Department | Adults |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Home Office/Study |
| UPC | 6499854610710 |
Check the listing for details. Costway Reclining Mesh Office Chair Swivel Chair w/ Adjustable Lumbar Support. Color: Black, Condition: New. Listed at 89.99 USD. Color: Black Material: Nylon, Mesh, Sponge, PP Overall Dimension: 27.5” x 27.