| Brand | Costway |
|---|---|
| Color | Grey |
| Item Height | 32.5 in |
| Item Length | 29.5 in |
| Item Width | 29.5 in |
| Type | Accent Chair |
| Set Includes | 2x Accent Chair, 1 x Instruction |
| Room | Any Room |
| Style | Modern |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 75 lbs |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | Yes |
| MPN | 2EBAY66544GRA768 |
| Features | Thick cushion, solid rubber wood legs, ergonomic backrest |
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Personalized | No |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Depth | 22 in |
| Frame Material | Rubber Wood,Linen,Sponge |
| Size | 29.5" x 29.5" x 32.5"(L x W x H) |
| Mount Type | Free Standing |
| Seating Capacity | Up to 1 |
| Weight Capacity | 265 lbs |
| Weight | 75 lbs |
| Product | Chair |
| UPC | 6499853986816 |
Check the listing for details. Costway Set of 2 Mid Century Accent Chair Upholstered Arm Chair Single Sofa Grey. Color: Grey, Condition: New. Listed at 219.99 USD. Color: Grey Material: Rubber Wood, Linen, Sponge Overall Dimension: 29.5" x 29.5" x 32.