| Width | .060 in |
|---|---|
| Effective_Length | .750 in |
| Outside_Diameter | .063 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPP-062-0750 |
Check the listing for details. Cotter Pin 1/16 x 3/4 Carbon Steel (1500 Pieces). Width: .060 in, Condition: New. Listed at 23.70 USD. Cotter Pin 3/16 x 2-1/2 Carbon Steel Zinc Yellow (200 Pieces). Grease Fittings & Lubrication. Niche Fasteners specializes in industrial fasteners, grease zerk fittings, and lifting hardware. Fasteners Hydraulics & Pneumatics Grease Fittings & Lubrication Power Transmission Raw Materials Lifting Hardware.