| Width | .060 in |
|---|---|
| Effective_Length | .625 in |
| Outside_Diameter | .063 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPS-062-0625 |
Check the listing for details. Cotter Pin 1/16 x 5/8 300 Series Stainless Steel (1500 Pieces). Width: .060 in, Condition: New. Listed at 32.40 USD. Cotter Pin 1/8 x 1-1/4 Carbon Steel (1000 Pieces). Cotter Pin Wedge Fast 5/16 x 3 Carbon Steel (8 Pieces). Cotter Pin 3/4 x 6 Carbon Steel (1 Pieces). Cotter Pin 3/8 x 3-1/2 Carbon Steel (35 Pieces). Grease Fittings & Lubrication.