| Width | .473 in |
|---|---|
| Effective_Length | 3.000 in |
| Outside_Diameter | .500 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPP-500-3000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 1/2 x 3 Carbon Steel (20 Pieces). Width: .473 in, Condition: New. Listed at 47.77 USD. Cotter Pin 5/16 x 3-1/2 Carbon Steel (50 Pieces). Cotter Pin 1/4 x 1-3/4 316 Stainless Steel (100 Pieces). Cotter Pin 5/32 x 1 Carbon Steel Zinc Yellow (1000 Pieces). Grease Fittings & Lubrication. Niche Fasteners specializes in industrial fasteners, grease zerk fittings, and lifting hardware.