| Width | .473 in |
|---|---|
| Effective_Length | 5.000 in |
| Outside_Diameter | .500 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPP-500-5000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 1/2 x 5 Carbon Steel (10 Pieces). Width: .473 in, Condition: New. Listed at 30.86 USD. Grease Fittings & Lubrication. Niche Fasteners specializes in industrial fasteners, grease zerk fittings, and lifting hardware. Fasteners Hydraulics & Pneumatics Grease Fittings & Lubrication Power Transmission Raw Materials Lifting Hardware.