| Width | .225 in |
|---|---|
| Effective_Length | 1.000 in |
| Outside_Diameter | .250 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPP-250-1000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 1/4 x 1 Carbon Steel (250 Pieces). Width: .225 in, Condition: New. Listed at 46.80 USD. Cotter Pin 7/32 x 2-1/4 Carbon Steel (75 Pieces). Cotter Pin 5/32 x 1 316 Stainless Steel (75 Pieces). Grease Fittings & Lubrication. Niche Fasteners specializes in industrial fasteners, grease zerk fittings, and lifting hardware.