| Width | .225 in |
|---|---|
| Effective_Length | 2.250 in |
| Outside_Diameter | .250 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Zinc Clear |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CP-250-2250 |
Check the listing for details. Cotter Pin 1/4 x 2-1/4 Carbon Steel Zinc Clear (125 Pieces). Width: .225 in, Condition: New. Listed at 45.26 USD. Niche Fasteners specializes in industrial fasteners, grease zerk fittings, and lifting hardware. Grease Fittings & Lubrication. Niche Fasteners specializes in hard to find fasteners and zerk fittings.