| Sold In Quantities Of | 75 (All items shipped in bulk.) |
|---|---|
| Width | .225 in |
| Effective_Length | 4.000 in |
| Outside_Diameter | .250 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPP-250-4000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 1/4 x 4 Carbon Steel (75 Pieces). Width: .225 in, Condition: New. Listed at 41.09 USD. Cotter Pin 5/16 x 3-1/2 Carbon Steel (50 Pieces). Cotter Pin 3/16 x 3 316 Stainless Steel (35 Pieces). Ring Cotter Standard Duty 1/2 Carbon Steel Zinc Clear (100 Pieces). Cotter Pin 1/8 x 2 316 Stainless Steel (100 Pieces).