| Sold In Quantities Of | 50 (All items shipped in bulk.) |
|---|---|
| Width | .176 in |
| Effective_Length | 2.000 in |
| Outside_Diameter | .188 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Material_Grade | 316 |
| Finish | Plain |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPS16-187-2000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 3/16 x 2 316 Stainless Steel (50 Pieces). Width: .176 in, Condition: New. Listed at 26.20 USD. Ring Cotter Standard Duty 3/8 Carbon Steel Zinc Clear (125 Pieces). Ring Cotter Heavy Duty 3/4 Stainless Steel (75 Pieces). Ring Cotter Standard Duty 5/8 Stainless Steel (125 Pieces). Ring Cotter Extra-Heavy Duty 1/4 Carbon Steel Zinc Clear (500 Pieces).