| Width | .335 in |
|---|---|
| Effective_Length | 3.000 in |
| Outside_Diameter | .375 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Material_Grade | 316 |
| Finish | Plain |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPS16-375-3000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 3/8 x 3 316 Stainless Steel (8 Pieces). Width: .335 in, Condition: New. Listed at 24.97 USD. Cotter Pin 5/16 x 6 Carbon Steel Zinc Clear (50 Pieces). Cotter Pin 1/8 x 1-1/4 Carbon Steel (1000 Pieces). Cotter Pin Wedge Fast 5/16 x 3 Carbon Steel (8 Pieces). Cotter Pin 3/8 x 3-1/2 Carbon Steel (35 Pieces).