| Width | .335 in |
|---|---|
| Effective_Length | 3.000 in |
| Outside_Diameter | .375 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPP-375-3000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 3/8 x 3 Carbon Steel (30 Pieces). Width: .335 in, Condition: New. Listed at 38.99 USD. Grease Fittings & Lubrication. Niche Fasteners specializes in industrial fasteners, grease zerk fittings, and lifting hardware. Fasteners Hydraulics & Pneumatics Grease Fittings & Lubrication Power Transmission Raw Materials Lifting Hardware.