| Sold In Quantities Of | 8 (All items shipped in bulk.) |
|---|---|
| Width | .335 in |
| Effective_Length | 4.000 in |
| Outside_Diameter | .375 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPS-375-4000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 3/8 x 4 300 Series Stainless Steel (8 Pieces). Width: .335 in, Condition: New. Listed at 25.23 USD. Dowel Pin 1/4 x 1-1/4 316 Stainless Steel (20 Pieces). Dowel Pin Unhardened M8 x 24 300 Stainless Steel DIN 7 (30 Pieces). Grease Fittings & Lubrication. Niche Fasteners specializes in industrial fasteners, grease zerk fittings, and lifting hardware.