| Sold In Quantities Of | 100 (All items shipped in bulk.) |
|---|---|
| Width | .280 in |
| Effective_Length | 2.000 in |
| Outside_Diameter | .313 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPP-312-2000 |
Check the listing for details. Cotter Pin 5/16 x 2 Carbon Steel (100 Pieces). Width: .280 in, Condition: New. Listed at 55.67 USD. Ring Cotter Standard Duty 3/8 Carbon Steel Zinc Clear (125 Pieces). Ring Cotter Heavy Duty 3/4 Stainless Steel (75 Pieces). Ring Cotter Standard Duty 1/2 Carbon Steel Zinc Clear (100 Pieces). Ring Cotter Standard Duty 1 Carbon Steel Zinc Clear (35 Pieces).