| Width | .225 in |
|---|---|
| Effective_Length | 4.000 in |
| Outside_Diameter | .250 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Cotter Pin Hammerlock |
| Brand | Huyett |
| MPN | CPH-250-4000 |
Check the listing for details. Cotter Pin Hammerlock 1/4 x 4 Carbon Steel (50 Pieces). Width: .225 in, Condition: New. Listed at 36.89 USD. Dowel Pin Unhardened M8 x 24 300 Stainless Steel DIN 7 (30 Pieces). Grease Fittings & Lubrication. Niche Fasteners specializes in industrial fasteners, grease zerk fittings, and lifting hardware. Fasteners Hydraulics & Pneumatics Grease Fittings & Lubrication Power Transmission Raw Materials Lifting Hardware.