| Custom Bundle | No |
|---|---|
| Fill Material | Leather |
| Firmness | Firm |
| Year Manufactured | 2020 |
| Item Length | 29" |
| Additional Parts Required | No |
| Personalize | Yes |
| Department | Baby, Kids, Teens, Adults, Everyone |
| Care Instructions | Do Not Wash |
| Seat Depth | 29.5" |
| Item Height | 36" |
| Style | Antique Style |
| Frame Material | Leather |
| Features | Adjustable, Convertible, Folding, Removable Cover, Comfortable, High Gloss |
| Room | Bedroom, Dining Room, Home Office/Study, Porch, Kid's Bedroom, Teen's Bedroom, Indoor/Outdoor, Laundry/Utility Room, Basement, Garage, Any Room, Hallway |
| Item Width | 23" |
| Upholstery Fabric | Cowhide Leather |
| Pattern | Solid |
| Character | Aladdin |
| Color | Black White |
| Modified Item | No |
| Brand | PARRYS LEATHER WORLD |
| Type | Armchair |
| Seating Capacity | 1 |
| Assembly Required | No |
| Model | 0 |
| Theme | Butterflies |
| Original/Reproduction | Original |
| Country of Origin | India |
| Character Family | Star Wars |
| Item Weight | 5 lb |
| Product Line | Arm chair |
Check the listing for details. Cowhide Butterfly Chair Real Leather Sling Chair Rustic Home Décor. Color: Black White, Condition: New, Made in India. Listed at 166.47 USD. Genuine Cowhide Butterfly Chair Rustic Leather Folding Lounge Seat. Premium Cowhide Butterfly Chair Handmade Rustic Living Room Chair. Real Brown Genuine Leather Butterfly Chair Rustic Lounge Seating.