| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Type | Kids Sofa |
| Brand | Qaba |
| Color | Pink |
| Style | Contemporary |
| Theme | Fun & Curiosity |
| Pattern | Solid |
| Features | lightweight designed |
| Firmness | Medium |
| Material | Polyester Fiber, Wood, Sponge,PP |
| Unit Type | Unit |
| Department | Kids |
| Item Width | 20in |
| Seat Depth | 14.25 in |
| Item Height | 21in |
| Item Length | 30in |
| Item Weight | 14 lb |
| Personalize | No |
| Seat Height | 11 in |
| Product Line | Unknown |
| Unit Quantity | 1 |
| Armrest Height | 14.5 in |
| Backrest Height | 21 in |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Care Instructions | Avoid Harsh Chemicals, Do Not Bleach, Do Not Dryclean |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| California Prop 65 Warning | ⚠ CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene diisocyanate, a chemical known by the State of California to cause cancer. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Model | 310-028PK |
| Manufacture | Aosom LLC |
| MPN | US310-028PK0145 |
| Item Dimensions | 30" x 20" x 21" |
| Colormap | pink |
| Prop_Name | toluene_diisocyanate |
| Prop Type | chemical |
| Number of Items in Set | 1 |
| Unit Count Unit of Measure | count |
| Product | Home&HomeProductTypeHome |
| UPC | 196393323885 |
Check the listing for details. Cozy Children Sofa Couch Sturdy Wood 2 Seat Armrest Chair Kids Pink. Color: Pink, Condition: New, Made in United States. Listed at 129.99 USD. It's built to endure the daily commotion kids bring to the playroom. • Lightweight Design: This baby couch is lightweight enough to move from the bedroom to the living room or wherever you need it. Though easy to carry, the seat and backrest are padded with thick, soft foam.