| Country of Origin | China |
|---|---|
| Chair Height | 25.00 in |
| Seat Depth | 20.5 in |
| Model | Crested Bay |
| Table Length | 39.37 in |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Aluminum |
| Chair Depth | 31.10 in |
| Chair Width | 72.05 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Type | Sofa Set |
| Color | Khaki |
| Chair Color | Khaki |
| Table Shape | Rectangle |
| Table Height | 15.74 in |
| Number of Items in Set | Three-Piece |
| Tabletop Material | Aluminum |
| Seat Height | 17.75 in |
| Brand | GDFStudio |
| Set Includes | Chairs, Cushions, Table |
| Cushions Included | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Table Width | 23.62 in |
| UPC | 637162979280 |
Check the listing for details. Crested Bay Outdoor Aluminum 3-Piece Sofa Set with Khaki Cushions. Color: Khaki, Condition: New, Made in China. Listed at 1695.71 USD. The Crested Bay Sofa Set brings a modern feel to any outdoor living space. Finish: Khaki. Material: Anodized Aluminum. Seat Width: 69.25". Seat Depth: 20.50". Seat Height: 17.75". Includes: Two (2) Sofas and One (1) Table.