| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Chair Height | 24.60 in |
| Seat Depth | 24.75 in |
| Model | Crested Bay |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Department | Adults |
| Style | Modern |
| Table Length | 14.50 in |
| UPC | 637162913857 |
| Assembly Required | Yes |
| Cushion Color | Dark Gray |
| Material | Fabric |
| Chair Depth | 31.90 in |
| Chair Width | 27.50 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Pattern | Solid |
| Type | Bistro Set |
| Features | Water-Resistant |
| Color | Gray, Dark Gray |
| Chair Color | Gray |
| MPN | Does Not Apply |
| Table Shape | Rectangle |
| Finish | Gray |
| Number of Items in Set | Three-Piece |
| Table Height | 24 in |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Tabletop Material | Aluminum |
| Seat Height | 10 in |
| Item Weight | 63.94 lb |
| Brand | GDFStudio |
| Set Includes | Chairs |
| Tabletop Color | Gray |
| Cushions Included | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Table Width | 15 in |
Check the listing for details. Crested Bay Outdoor Gray Aluminum 3 Piece Chat Set with Water Resistant Cushions. Color: Gray, Dark Gray, Condition: New. Listed at 598.30 USD. Place a C-shaped table between the two cozy club chairs and complete your patio with space for good company and chilled mimosas. With clean lines and durable aluminum frames, our three-piece chat set is made for both durability and comfort. Choose between Sunbrella or water-resistant cushions for long-lasting comfort that is sure to impress. Free khaki water-resistant covers arrive on the cushions with all Sunbrella orders. Sunbrella covers will be shipped separately and should arrive within 72 hours of your set. MODERN DESIGN: With clean, precise lines, our three-piece chat set is the ideal modern accessory for your outdoor space. Finished with a C-shaped side table and polished slat paneling, this set not only offers a chic, minimalistic look but also provides incredible structure. ALUMINUM FRAME: This accessory is built with lightweight aluminum, creating a versatile yet durable frame. This material is rust-resistant which will further extend the life of your product. WATER-RESISTANT OR SUNBRELLA CUSHIONS: Our cushions are covered with a non-porous material that makes cleaning any spill a breeze. If you choose one of our Sunbrella options, free khaki water-resistant covers will come with the cushions upon arrival! The Sunbrella covers will be shipped separately and should arrive within 72 hours of your set. Please note that if you do not choose a Sunbrella set, the cushions are water-resistant and not waterproof. Please do not submerge in water. DIMENSIONS: Choose an accessory that is the perfect size for you and your furniture. Each club chair is 31.90” W x 27.50” D x 31.00” H and the side table is 14.50” W x 15.00” D x 24.00” H. You will love how much your space can transform with the simple addition of this charming set. ASSEMBLY REQUIRED: Some assembly is required for this chat set. All of the instructions and tools needed for assembly are included. Includes: Two (2) Club Chairs and One (1) Side TableFrame Material: AluminumMultiple Cushion Material OptionsMultiple Table Material OptionsMultiple Color OptionsAssembly RequiredFree Khaki Water-Resistant Covers arrive on the cushions with Sunbrella ordersSunbrella Cushion Covers should arrive within 72 Hours of your set.All Dimensions Exclude Cushion MeasurementsClub Chair Dimensions: 27.50 inches deep x 32.00 inches wide x 24.60 inches highClub Chair Seat Dimensions: 26.75 inches deep x 24.80 inches wide x 10.00 inches highWeight Capacity: 400 lbsArm Height: 24.50 inchesTable Dimensions: 15.00 inches deep x 14.50 inches wide x 24.00 inches highWeight Capacity: 60 lbs