| Actual Color | Racing Stripe Red |
|---|---|
| Brand | Sanford Enterprises |
| Height | 32.75" |
| Depth | 22" |
| Width | 15.875" |
| Max weight | 200 lbs |
| Ages | 3 yrs + |
| Colors | Multiple Variations |
| Collection | Classic |
| Video Game Chair Type | Rocker Gaming Chair |
| Fill Material | Recycled Polyester Fiber Batting |
| Fabric Content | 90% Polyurethane Faux Leather, 10% Polyester 3D Spacer Mesh |
| Seat Back Height | 22 in |
| Seat Back Width | 13.5 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 6 in |
| Seat Width | 15.875 in |
| Minimum Seat Height | 6 in |
| Arm Style | Armless |
| Features | Ergonomic |
| Assembled Product Weight | 12 lb |
| Maximum Load Weight | 200 lb |
| Manufacturer | Sanford Enterprises |
| Manufacturer Part Number | 512060 |
| Model | 512060 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 22.00 x 15.88 x 32.75 Inches |
Check the listing for details. Crew Furniture Classic Gaming Chair for Kids & Teens - PU Leather & Mesh. Width: 15.875", Condition: New. Listed at 62.40 USD. Lightweight and Portable: This rocking floor gaming chair is easy to move around, suitable for any gaming setup, whether in the living room, bedroom, or anywhere else their gaming takes them. It's the perfect blend of fun and functionality.