| Material | Metal |
|---|---|
| Collection | Bates |
| Brand | Crosley Furniture |
| Model | CO1023-WH |
| MPN | CO1023-WH |
| Color | White |
| Type | Outdoor Sofas |
| Item Height | 32" |
| Item Width | 66" |
| Item Length | 28" |
| Category | Outdoor Sofas |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Metal |
| Set Includes | Crosley Furniture Bates Metal Steel Gliding Patio Sofa in White |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Metal |
| Firmness | Metal |
| Frame Material | Metal |
| Department | Outdoor Sofas |
| Compatible Brand | Crosley Furniture |
| Product | Crosley Furniture Bates Metal Steel Gliding Patio Sofa in White |
| Installation | Yes |
| UPC | 710244221986 |
Check the listing for details. Crosley Furniture Bates Metal Steel Gliding Patio Sofa in White. Color: White, Condition: New. Listed at 434.19 USD. Outdoor couch provides seating for up to three. Retro patio furniture. Can be used as outdoor patio furniture, balcony furniture, or porch furniture. Sturdy steel outdoor furniture. Anti UV and rust. Back and seat have a basket weave design with holes for air circulation.