| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | NEWBULIG |
| Type | Office Chair |
| Room Type | Office |
| Recommended Uses For Product | Office, Reading, Relaxing, Dining, Gaming |
| Back Style | Solid Back |
| Item Height | 30.11-34.84 in |
| Material | Metal |
| Item Length | 16.53 in |
| Item Width | 17.91 in |
Check the listing for details. Cute Armless Mesh Task Chair, Swivel Rolling Desk Chair for Home Office. Condition: New. Listed at 39.61 USD. Removable Soft Seat Cusion High density resilient sponge seat cusion support long time sit without deformation and can be removed, it is easy to clean! Ergonomic Mesh Back C- shaped backrest fits the curve of your spine, upgraded Y-shaped lumbar support provide you with enough support, diminish unnecessary pressure on spine and reduce back pain. Brethable Mesh The mesh office chair adopt breathable mesh improve the circulation of your backsupport. To avoid sweating, high tempreture during your long time working. Sturdy Base The home office chair has a reliable height-adjustable gas lift and a 5-star base that can withstand up to 250 pounds. Explosion-proof Gas Lift Our task chair's gas lift which has passed BIFMA standard includes a seat height adjustment feature and can adapt to different user heights. Smooth Castors The 360° swivel castors rolls smoothly on different kinds of floors without scratching the floor. You can easily cross the office to reach a file or talk with your colleague without any noise.