| Artist | Dali Salvador |
|---|---|
| Unit of Sale | Single Piece |
| Size | Small |
| Signed | No |
| Period | Post-War (1940-1970) |
| Title | Paradise 22 Devine Impermeability |
| Material | Paper, Flowers |
| Item Length | 9 1/2 in |
| Certificate of Authenticity (COA) | Yes |
| Region of Origin | Paris, France |
| Framing | Framed |
| Subject | Figure |
| Type | Collage |
| Year of Production | 1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 17 1/4 in |
| Style | Surrealism |
| Theme | Art |
| Features | Certificate of Authenticity (COA) |
| Item Width | 12 3/4 in |
Check the listing for details. Dali Salvador Paradise Canto 22 Divine Comedy Framed. Condition: Used. Listed at 400.00 USD. Dali began the arduous task of selecting imagery and creating a watercolor painting for each of the 100 cantos of the poem. Italian citizens had been outraged that a Spanish artist had been selected for this undertaking, instead of inviting an Italian artist to honor one of Italy’s greatest authors.