| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Features | Water Resistant |
| MPN | Does Not Apply |
| Department | Adults |
| Item Width | 34 in |
| Seat Depth | 15.50 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Length | 25.25 in |
| Item Height | 36.00 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Material | Iron |
| Model | Danbury |
| Seat Height | 15.50 in |
| Item Weight | 14.55 lb |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | GDF Studio |
| Style | Modern |
| Set Includes | Chair |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Type | Accent Chair |
Check the listing for details. Danbury Outdoor Boho Modern Wicker Accent Chairs, Set of 2. Condition: New. Listed at 205.14 USD. Establish a laid-back lifestyle with seating that will have you enjoying every bit of the summer season. Featuring an earthy wicker finish for a beautiful boho look, our patio chair set provides a timeless style to your outdoor space. The gently curved seating is supported by a unique geometric cross base, making this inviting set both durable and modern. BOHO MODERN: With an earthy wicker finish, our chair set is the ideal boho accessory for your outdoor space. Complete with clean lines contrasted perfectly by its curved seating, each accent chair not only has a sleek, modern look but also provides a stable structure POLYETHYLENE RATTAN: Featuring a wicker-wrapped finish, this style is not only incredibly durable but also provides a versatile appearance. The intricate details of this material allow this piece to blend seamlessly with your decor. GEOMETRIC CROSS BASE: Each chair is supported by a modern geometric cross base that utilizes sleek lines to create a unique look. WEATHER RESISTANT: This chair set is designed and tested to resist mild weather conditions. We always advise covering, storing, or providing other protection to our furniture in the event of heavy or repeated exposure to the elements, including water and UV rays. DIMENSIONS: Choose an accessory that is the perfect size for you and your furniture. Each chair is 25.25" W x 34.00" D x 36.00" H. You will love how much your space can transform with the simple addition of this charming chair set. Includes: Two (2) Accent Chairs Material: Faux Rattan Leg Material: Iron Multiple Color Options Leg Finish: Black Assembly Required Dimensions: 34.00 inches deep x 25.25 inches wide x 36.00 inches high Seat Dimensions: 18.50 inches deep x 23.00 inches wide x 15.50 inches high Weight Capacity: 400 lbs