| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Type | Post-Op Shoe/Boot |
| Brand | Darco |
| Size | L |
| Material | Not Specified |
| Color | Black |
| MPN | OQ3B |
| Labels & Certifications | Protect from Excessive Moisture |
| Features | Slip Resistant |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Item Height | 3.500 in |
| Item Width | 5.300 in |
| Item Length | 11.100 in |
| Model | OQ3B |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| application | Post-Op Shoe |
| Scent | Not Specified |
| Packaging | 1 |
| Other | Slip Resistant |
Check the listing for details. Darco OrthoWedge Black Post-Op Shoe Large Removable Forefoot Closure OQ3B. Color: Black, Condition: New. Listed at 31.37 USD. Wedge sole effectively shifts body weight to the midfoot and heelSquare toe design acts as a bumper to protect the toes when k-wires are present and provides better left/right fitAnkle strap seats foot firmly in shoe to reduce heel slippage and eliminate friction --> Shop About Us Contact Us Reviews and Ratings Darco OrthoWedge Black Post-Op Shoe Large Removable Forefoot Closure OQ3B Darco OrthoWedge | MFG #OQ3B The Darco® OrthoWedge™ Post-Op Shoe reduces forefoot pressure by as much as 57%! Removable forefoot closure eliminates buckle pressure. EVA insole features twice the padding of standard insoles and can be modified as needed. Wedge sole effectively shifts body weight to the midfoot and heelSquare toe design acts as a bumper to protect the toes when k-wires are present and provides better left/right fitAnkle strap seats foot firmly in shoe to reduce heel slippage and eliminate friction Product Count: 1 Packaging Count: 1 Total Quantity: 1 Product Specifications Darco International Darco OrthoWedge Large Black Unisex Post-Op Shoe 609271819351