| Expiration Date | 2028 |
|---|---|
| Size | 6.3" x 7.9" |
| Color | Beige |
| MPN | 282055 |
| Item Length | 6.3 in |
| Active Ingredients | Silica Colloidal Anhydrous |
| Brand | Molnlycke Mepilex |
| Type | Adhesive Bandage |
| Unit Type | Unit |
| Labels & Certifications | Sterile |
| Model | Border Sacrum |
| Features | Self-Adhesive |
| Unit Quantity | 10 |
| Item Width | 7.9 in |
Check the listing for details. Mepilex Border Soft Silicone Multi-Layer Foam Dressing-6.3"x7.9" (10ct). Color: Beige, Condition: New without box. Listed at 48.99 USD. **OPEN BOX - LOT OF 10** Description Reference: 282055 Size: 6.3" x 7.9" Mepilex Border Sacrum is an all-in-one foam dressing that effectively absorbs and retains wound fluid (exudate) but keeps the wound sufficiently moist. The dressing is a version of Mepilex Border that is specifically shaped to fit the sacral area. The unique and patented Safetac® adhesive makes sure that your dressing can be changed without damaging your wound or skin around it. This makes the dressing change as pain free as possible and also makes sure that the skin around your wound stays dry and healthy.