| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | 56225270 |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 3.90" |
| Reticle Color | Amber |
| Brand | Meprolight |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Fiber Optic Sight |
| Reticle Type | 10 MOA Red Triangle |
| Item Height | 2.70” |
| Model | M22 PRO |
| For Gun Type | Rifle |
| Features | Fixed Magnification, Illuminated, Lightweight, Weather Resistant |
| Mounting Location | Rail |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.97" |
| Item Weight | 9.2 oz |
| UPC | 810013525618 |
Check the listing for details. Meprolight M22 PRO, 10 MOA Amber Triangle Reticle Reflex Sight, Black #56225270. Color: Black, Condition: New. Listed at 751.25 USD. Reticle: 10 MOA Amber Triangle. Factory-installed light module enhances reticle visibility in low-light conditions. Reticle Color: Amber. Compatible with night vision devices (NVDs) and magnifiers for increased versatility.