| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Maximum Magnification | 3x |
| MPN | MMX3 |
| Item Length | 4.48 in |
| Year of Manufacture | 2024 |
| Brand | Meprolight |
| Type | Sight Magnifier |
| Item Height | 2.75 in |
| Model | MEPRO MMX3 |
| For Gun Type | Rifle |
| Country/Region of Manufacture | Israel |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 2.16 in |
| Item Weight | 13.12 oz. |
Check the listing for details. Meprolight Mepro MMX3 3x Micro magnifier with side flip mount (ML8016000100). Color: Black, Condition: New. Listed at 299.99 USD. Meprolight MMX3 3x Micro Magnifier w/ Quick Flip MountThe Meprolight MMX3 3x Micro Magnifier is a compact, lightweight magnifier that will extend your effective range of your red dot or 1x reflex sight. Weighing in at 6.1 oz it reduces the footprint, saving rail space and weight on your firearm. Elevation and windage dials provide precise FOV line of sight alignment. A wide FOV enables rapid target acquisition with both eyes open which is ideal where agility, and speed are of the utmost importance. The Meprolight MMX3 attaches to any picatinny rail directly behind your optic. When not in use the magnifier can be flipped out of the way by depressing a pushbutton.Meprolight MMX3 FeaturesIncreases the effective range of red dot sightsEnables rapid target identificationWorks with both 1.5″ and 1.93″ height over bore opticsNo zeroing requiredIntegrated side flip adapter with Picatinny adapterTwo protective rubber covers included